İzmir 22 Eylül Otomobilsiz Kent Günü22 Eylül 2014 günü İzmir Plevne Bulvarı'nda, motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ile ulaşım, sadece yaya olarak ve/veya motorsuz araçlarla gerçekleştirilecek.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri, dünyanın çeşitli kentlerinde "Hareketlilik Haftası" olarak kutlanıyor. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları; sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemleri ve kent içi ulaşımda hareketliliğin özendirilmesi için, hafta boyunca her gün ayrı bir konuya odaklanan etkinlikler düzenleniyor. Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katılımı ile toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar/yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence/alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
İzmirde'de 22 Eylül 2014 günü Plevne Bulvarında, motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ile ulaşımın sadece yaya olarak ve/veya motorsuz araçlarla gerçekleştirilmesini sağlanacak ve araçlardan arındırılmış sokakların ne kadar sessiz, güvenli ve insan ölçeğinde alanlar olabileceği gösterilecek.
Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile gün boyu sürecek ücretsiz etkinliklerin (konserler, tiyatro, defileler, dans gösterileri, oyunlar, yarışlar, sergiler, atölyeler, boyama, ağaç, çiçek dikimi, görsel iyileştirmeler, boyama vb.) düzenlenmesi ve geniş kentli katılımı sağlanarak "22 Eylül Otomobilsiz Kent Günü"nü İzmir'de de kutlanacak.