“Otomobilsiz kent” İzmir “farkındalık” yaratacak

Plevne Bulvarı, 22 Eylül tarihinde kutlanacak “OtomobilsizKentler Günü” çerçevesinde motorlu araç trafiğine kapatılarak farkındalıkyaratılacak. Karbon salınımının azaltılması ve insan sağlığı konularına dikkatçekilecek günde trafiğe kapalı alan bisiklet, dans, serbest kürsü, konserler,pandomim, kukla, yoga, kitap okuma, yüz boyama ve defile gibi etkinlikler veçeşitli yarışmalarla şenlenecek.
Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül tarihlerinin“Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir BüyükşehirBelediyesi İzmir Kent Konseyi, bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenledi. 22 Eylül 2014 tarihinde uygulanacak “Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği iledikkat çeken hafta, Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki “Sürdürülebilir Ulaşım”paneli ile başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Kevser Üstündağ, Ulaşım Plancısı Mimar Erhan Öncü, Dokuz EylülÜniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Çubukçu ve İzmir Yüksek TeknolojiEnstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu’nun konuşmacı olarakkatıldığı panelde sürdürülebilir ulaşım konusu masaya yatırıldı.  
İzmir Kent Konseyi Ulaşım Hizmetleri ve Trafik Çalışma Grubu üyesi TaceddinKınay'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını, İzmirKent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan yaptı. Avrupa Hareketlilik Haftasıkapsamında gerçekleştirilecek “Otomobilsiz  Kent” gününde, Türkiye veİzmir'de ilk kez bir  meclis kararı ile trafiğe açık bir caddenin birgünlüğüne yayalaştırılarak farkındalık yaratılacağını vurgulayan Kızıltan, “Buşeref İzmir'indir. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Önce insan sağlığı
Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin bu konudaki kararı doğrultusunda, 22 Eylülgünü İzmir’de “Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği gerçekleştirilecek veGündoğdu Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na kadar olan Plevne Bulvarı trafiğekapatılacak. 1. Kordon, 2. Kordon ve Talat Paşa Bulvarı ise bu uygulamanındışında tutulacak.  
Dünya genelinde, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemleri ve kent içiulaşımda hareketliliğin özendirilmesini amaçlayan etkinlik kapsamında; PlevneBulvarı'nda motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ile ulaşım sadece yaya olarakya da bisiklet gibi motorsuz araçlarla sağlanacak. Uygulama sayesinde insansağlığı ve araçlardan arındırılmış sokakların ne kadar sessiz ve güvenli olduğukonusunda farkındalık yaratmak dışında, karbon salınımının azaltılması yönünede dikkat çekilecek.
Bu etkinlik kaçmaz
22 Eylül etkinlikleri kapsamında, sivil toplum örgütlerinden de alınandesteklerle,  Büyükşehir Belediyesi'nin BİSİM (Kiralık Bisiklet Sistemi)projesi de organizasyona dahil olacak ve o güne özel “Sokaklar Bizim” sloganıile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Proje bu yönüyle, Türkiye’ de ilkkez İzmir’ de gerçekleştirilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi EngellilerMerkezi'ndeki yaklaşık 30 engelli çocuk tarafından branda üzerine yapılan resimler,Konak ve Alsancak Vapur iskelelerinde sergilenecek. 22 Eylül'de ayrıca, yinePlevne Bulvarı'nda, çocuk katılımcılar İzmir’in bir çok köşesine asılacak devpankart resimler yapmaya devam edecek. Otomobilsiz Kent Günü kutlamalarıkapsamında bisiklet, dans, serbest kürsü, konserler, pandomim, kukla, yoga gibietkinliklerin yanı sıra kitap okuma, yüz boyama, defile gibi faaliyetler veçeşitli yarışmalar da yer alacak. Etkinliklerin tamamı 10.00 - 23.00 saatleriarasında Plevne Bulvarı'nda gerçekleştirilecek.
Sergi açıldı
Öte yandan yine bu kapsamda İzmir Karikatürcüler Platformu'nun katkılarıylakarikatür sergisi de açıldı. Sergi, 22 Eylül Pazartesi gününe kadar TarihiHavagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde görülebilecek. Aynı gün “Karikatür atölyeçalışması” da gerçekleştirilecek. 
 
 
Kaynak: http://www.bizimizmir.net/?page=haberayrinti&cat=26404