ETKİNLİK HAKKINDA

Paylaşmak sizi daha ileriye götürür
AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Bu hafta Avrupa’daki belediyeleri sürdürülebilir ulaştırma önlemleri getirmek ve teşvik etmek ve kişileri araç kullanımına alternatifler bulmaya davet etmek için özendirmektedir.

2002 yılında başlamasından bu yana, AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’nın etkisi hem Avrupa çapında hem de dünyada hızla artmaktadır. 2018 yılında kampanyada katılım rekoru kırılmış, 51 ülkeden 2791 kasaba ve şehir bu hafta boyunca etkinlikler düzenlemiştir. Katılımcı kasaba ve şehirlerin sayısının yarısının biraz üzerindeki kasaba ve şehirde daimi tedbirler uygulanmış olup bu önlemlerin sayısı 7 386’ya karşılık gelmekle birlikte bunlar başlıca hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve yeni veya iyileştirilmiş bisiklet tesislerine odaklanmaktadır. Bu hafta, katılımcı kasaba ve şehirlerin bir veya birkaç alanı bir gün boyunca sadece yayalar, bisikletliler ve toplu taşıma için ayırdıkları ‘‘Otomobilsiz Kent Günü’’ ile sona ermektedir.  

AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’nda her yıl sürdürülebilir hareketlilikle ilgili belirli bir konu başlığına odaklanılmaktadır. Bu yılın teması ‘Birlikte Yürüyelim’ olarak seçilmiştir. Tema, paylaşılan hareketlilik çözümlerini teşvik etmekte ve daha temiz ulaştırma şekillerinin faydalarına vurgu yapmaktadır. Akıllı ulaştırma teknolojileri paylaşımı da kolaylaştırabilir. Kişiler kendi şehirlerinde ve ayrıca kasabalar, şehirler ve banliyölerde yolculuk için mevcut olan paylaşılan hareketlilik seçeneklerinin kullanımı için teşvik edilmelidir.

Tematik Kılavuzların hedefi, AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’nın ulusal ve yerel koordinatörlerine bu temaya ilişkin arka plan bilgisini vermek ve bu kişilere uygun kampanya faaliyetleri ve daimi önlemleri tasarlamak ve yürütmek için ilham vermektir. Bu kılavuzlar bu faaliyetlerin nasıl yürütüleceğine ilişkin fikirler sunar ve aynı zamanda yerel kampanya sahiplerine AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI Ödülü kriterlerini sağlayan faaliyetler geliştirmelerine de yardım eder.