"22 Eylül İzmir Otomobilsiz Kent Günü" Kutlama Etkinlikleri

www.mimarizm.com

İzmir Kent Konseyi
, dünyanın çeşitli kentlerinde kutlanan “Hareketlilik Haftası”çerçevesinde, 22 Eylül 2014 tarihinde Alsancak, Plevne Bulvarı'nda gün boyu sürecek ücretsiz etkinlikler düzenlediğini duyurdu.  
Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı ile "22 Eylül Otomobilsiz Kent Günü"nde gerçekleşecek etkinliğin amacı; motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması ile ulaşımın sadece yaya olarak ve/veya motorsuz araçlarla gerçekleştirilmesini sağlayarak, araçlardan arındırılmış sokakların ne kadar sessiz, güvenli ve insan ölçeğinde alanlar olabileceğini yaşamak ve yaşatmak.

Hareketlilik Haftası hakkında:
Her yıl 16-22 Eylül tarihleri, dünyanın çeşitli kentlerinde “Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları; sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemleri ve kent içi ulaşımda hareketliliğin özendirilmesi için, hafta boyunca her gün ayrı bir konuya odaklanan etkinlikler düzenlenmektedir. Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katılımı ile toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar / yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence / alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kaynak:http://www.mimarizm.com/Etkinlikler/Detay.aspx?id=54039